Burdż Chalifa
Całkowita wysokość 828 metry - wieżowiec z iglicą. Wysokość do dachu: 621 metrów. Kondygnacje: 163 użytkowych, 9 konserwacyjnych, 2 poziomy garażu podziemnego. Architekt: Adrian Smith W środku znajduje się aż 57 superszybkich wind, a na 76 piętrze zlokalizowany jest luksusowy basen. W budynku mieszczą się też biura, magazyny, restauracje, luksusowe apartamenty i taras widokowy udostępniony dla turystów. Nazwa wieżowca pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, byłego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Wikipedia
Burdż Chalifa– wieżowiec w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez przedsiębiorstwa Samsung Constructions, BESIX i Arabtec, o wysokości 828 metrów. Najwyższy budynek świata, który pobił rekord wysokości dla budowli dzierżony wcześniej przez polski Maszt radiowy w Konstantynowie (646m). Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, byłego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009. Wysokość 827,9 metrów została osiągnięta 17 stycznia 2009, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010. Budynek ma 163 piętra użytkowe. Koszt jego budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów.
Wieżowiec Burdż Chalifa zaprojektowany został przez przedsiębiorstwo architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill, które projektowało także budynki Willis Tower oraz 1 World Trade Center. Ogólny jego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni z rodzaju Hymenocallis oraz architektury islamu (różne ornamenty). Budowla składa się z centralnego rdzenia oraz trzech „ramion”, które w miarę zwiększania się wysokości są coraz mniejsze, co nadaje jej smukłość. Na samym szczycie centralny rdzeń przechodzi w iglicę. Najniższe piętra przeznaczono na hotel, którego wystrojem zajął się Giorgio Armani....
2024-06-16 Źródło Wikipedia