Półwysep arabski, Jemen, prowincja Al-Mahra

Krater Barhout

Jama o średnicy 30 metrów znajdująca się na pustyni w Jemenie. Prowincja Al-Mahra, przy granicy z Omanem. Wg różnych źródeł głębokość dziury szacowano na 100 do 250 metrów. Przez miejscowych nazywany “Wrota Piekieł” lub “Piekielna Studnia”. Według legend uważana za więzienie, w którym trzymane są demony. W 2021 roku grupie ośmiu osób z Oman Cave Exploration Team udało się zejść na głębokość ok. 112 m. Nie ma informacji czy dotarli na samo dno, ale prawdopodobnie tak i głębokość krateru wynosi około112 metrów. W jaskini zaobserwować można rzadkie formacje skalne, np. szare i limonkowo-zielone perły jaskiniowe. W środku odkrywcy napotkli sporo węży oraz znaleźli szczątki wielu martwych zwierząt, które mogą być prawdopodobnym źródłem odoru wydobywającego się z wnętrza.


Ameryka Środkowa, Morze Karaibskie, Belize, atol Lighthouse Reef

Geat Blue Hole

Fenomen geograficzny leży pośrodku atolu Lighthouse Reef. Niemal idealnie okrągły otwór o średnicy 300 metrów i głębokości około 145 metrów. Stanowi atrakcję dla doświadczonych nurków.


Zachodnia część USA, Stan Utah, hrabstwo Salt Lake.

Bingham Canyon Mine - kopalnia rudy miedzi

Największa kopalnia odkrywkowa z największym wykopem utworzonym przez człowieka na świecie. Szerokość około cztery kilometry. Głębokość, według różnych źródeł, sięga 900 lub 1200 metrów. Kopalnia utworzona została w 1848 roku. Obecnie jest nieczynna, wydobycie wstrzymano po osuwie ziemi 10 kwietnia 2013 roku.


Azja, Rosja (Syberia), Jakucja, Mirny.

Mirny - kopalnia diamentów

Nieczynna od 2004 roku kopalnia diamentów. Ma ponad 525 metrów głębokości - czwarte miejsce na świecie. Ma średnicę 1200 m i jest jedną z największych dziur w ziemi wykopaną przez człowieka. Dno zostało zasypane warstwą gruzu grubości około 45 metrów i zalane wodą, by zapobiec osuwiskom i stabilizować wykop. Po kilku katastrofach lotniczych, został wydany zakaz lotów dla helikopterów w rejonie kopalni. Głęboki wykop tworzy własne prądy powietrzne, które zassały kilka śmigłowców.


Australia (środek kontynentu)

Krater Gosse'a

Krater powstały po uderzeniu meteorytu. Około 22 km średnicy.


Afryka, RPA, Kimberley

The Big Hole

Nieczynna już odkrywkowa kopalnia diamentów w mieście Kimberley. Głębokość około 215 metrów. Dziura została wykopana ręcznie przez poszukiwaczy diamentów. Wydobycie rozpoczęto w 1866 roku a w1971 złożono miasto. Przestano kopać w tym miejscu w roku 1914. Miejsce obecnie jest udostępnione turystom - w 2006 otworzono muzeum kopalni.


USA, północna zachodnia część Stanów Zjednoczonych, stan Montana, miasto Butte w Górach Skalistych.

Berkeley Pit - kopalnia rudy miedzi

Dawna kopalnia miedzi. Przybliżona długość i szerokość to 1600 na 800 metrów i głębokość to około 540 metrów. Zalana wodą na głębokość 270 metrów. Kopalnia była eksploatowana w latach 1955-1982. Dół stanowi poważny problem środowiskowy, ponieważ woda powoduje rozpad minerałów pirytu i siarczków w rudzie i skałach ściennych, uwalniając kwas. Kwaśna woda w wykopie zawiera duże ilości rozpuszczonych metali ciężkich.


Europa, środkowo-południowa Polska, województwo łódzkie, gmina Kleszczów, powiat bełchatowski.

Bełchatów - kopalnia węgla brunatnego

Około 200 metrów głębokości. Długość 12 km, szerokość 3 km. Uważana za największa dziurę w ziemi na terenie Europy. Z wybranej z wyrobiska ziemi usypano Górę Kamieńską. Wysokość 386 metrów - jest to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Kopalnia swoją działalność na zasadach odkrywki, rozpoczęła swoją działalność w 1980 roku (czyli jest to początek powstawania wykopu)


Ameryka Południowa, Chile, pustynia Atacama

Chuquicamata - kopalnia rudy miedzi

Kopalnia rudy miedzi. Długość wykopu około 4 km, szerokość 2,5 km. Głębokość 850-900 metrów. Znajduje się na wysokości 2850 m n.p.m.


Ocean Spokojny, na wschód od Filipin, na południe od Japoni, na północ od Australi

Rów Mariański

Głębokość 10 994 m.p.p.m.


Europa, południowa Polska, Bogatynia

Turów - kopalnia wegla brunatnego.

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Po rozbudowie głębokość wykopu ma osiągnąć 300 metrów najgłębszym miejscu i zając 30 km kwadratowych. W kopalni wydobywa się od 7 do 9 mln ton węgla rocznie (dane z 2019-2021). Kopalnię planuje się zalać wodą po zakończeniu wydobycia. Powstałe jezioro osiągnie około 160 metrów głębokości.


Północna Australia

McArthur River - kopalnia cynku ołowiu srebra

McArthur River - odkrywkowa kopalnia cynku, ołowiu i srebra. Około 70 kilometrów na południowy zachód od Borroloola, w pobliżu Zatoki Carpentaria w Australii. Początkowo kopalnia była kopalnią podziemną, ale przekształcono ją na odkrywkową. Budowa kopalni wymagała zmimiany biegu rzeki McArthur na odcinku 5,5km. Kopalnia zajmuje obszar około dwóch kilometrów kwadratowych i ma głębokość około 55 m.


Azja, Rosja, Syberia, Jakucja

Trubka Udacznaja - kopalnia diamentów

Odkrywkowa kopalnia diamentów na Syberii. Długość wyrobiska 1600 m. Szerokość 1200 m. Głębokość około 600 m.


Ameryka Południowa, Chile, pustynia Atacama

Minera Escondida - kopalnia rudy miedzi

Kopalnia miedzi na pustyni Atakama, 170 km od miasta Antofagasta w północnym Chile. Główne złoże posiada szerokość 2,2 km, długość 3,2 km i głębokość 465 metrów. Planowana jest rozbudowa do głębokości około 750 metrów oraz rozmiarów 3,5 na 4,8 km